Pædagogisk model som viser ægløsning, befrugtning og implantation i livmoderen
Søger du en pædagogisk model til demonstration og forståelse af stadierne fra ægcellens modning, løsning og befrugtning til implantationen i livmoderhulens slimhinde, er denne model ideel.
Modellen er særdeles illustrativ, og i forhold til organerne hos kvinden er de 2 gange forstørret. Læs mere om anatomien nedenfor. Modellens dimensioner er 35 x 21 x 20 cm, og den vejer cirka 1,1 kg. Den leveres på en stander med pædagogiske illustrationer af det befrugtede ægs udvikling.
Der er lavet en oversigt på latin, engelsk og flere andre sprog (dog ikke dansk), hvor modellens anatomiske strukturer og adskillige detaljer vedr. det befrugtede ægs udvikling er navngivet via billeder og streger.
Oversigten omfatter også en kort beskrivelse af stadierne m.m. Sidstnævnte beskrivelse er bl.a. lavet på engelsk og tysk (men igen ikke dansk). Ved købet medfølger oversigten ikke, men du kan derimod downloade og udskrive den via linket til venstre under produktbillederne (klik på PDF-symbolet).
Anatomisk og embryologisk set viser modellen på særdeles illustrativ og pædagogisk vis de forskellige stadier fra ægcellens modning, løsning og befrugtning til implantationen (indsættelsen) i livmoderhulen. I kombination med vejledende illustrationer på standeren ses de vigtigste detaljer, som omfatter:
- Højre ovarie (æggestok), højre tuba uterina (æggeleder) og uterus (livmoderen)
- Ægcellens modningsproces i ovariet
- Ægløsningen
- Befrugtningen med en spermatozo i ampulla (videste del) i tuba uterina
- De efterfølgende mitotiske delinger med bl.a. tocellestadium og Morula
- Implantationen af blastocysten i endometriet (livmoderens slimhinde)
Klinisk set kan modellen fx anvendes i forbindelse med seksualundervisning, graviditetsforberedelse og fertilitetsbehandling (kunstig befrugtning).
